Snad každý uživatel internetu zaregistroval dohodu ACTA a to buď přímo na internetu nebo v hlavním televizní zpravodajství, kde je naštěstí bohatě medializována. Já, jakožto lokální poskytovatel internetu tuto problematiku pochopitelně pečlivě sleduji, týká se mě totiž dvojím způsobem, a to jako běžného řadového uživatele internetu a ještě jako ISP, který by měl povinnost odpojovat nahlášené uživatele na základě požadavků majitelů autorských práv.


Nechci situaci nějak zlehčovat, jedno pozitivum tu ovšem pro ISP je. Podle našich přehledů jsou služby pro sdílení souborů na přední pozici vytíženosti našeho připojení hned vedle YouTube. Bohužel si troufám tvrdit, že minimálně 50% přenášeného obsahu je chráněno autorským zákonem. Co tím chci říct? Výrazně by se ulevilo přenosové soustavě každého ISP. Tím samozřejmě ACTA nijak neschvaluji, pouze naznačuji, že schvaluji chránění autorského obsahu, ale jinou cestou! Ne takovou, kde nám třeba takové zlá OSA bude diktovat, kdo má přístup k informacím.


Cítím povinnost se k tomuto tématu alespoň vyjádřit, když už jsem nedělal nic víc, jako například protestující proti ACTA na akci Occupy main square, kterým děkuji za to, že nejsou tak pasivní a i v mrazivých teplotách vyrazili na náměstí svých měst a hájili naše zájmy!